Bielactwo tatuaż znamiona barwnikowe brodawki łojotokowe

Bielactwo.

Są to odbarwienia skóry mogące występować w różnych miejscach a także w obrębie piersi. Na bielactwo nie ma skutecznego lekarstwa tak samo jak i przyczyna występowania nie jest do końca słaba. Leczenie może polegać na podawaniu doustnie wyciągu z dziurawca lub zewnętrznie na ewentualnym naświetleniu promieniami UV. Najczęściej zalecanym sposobem tuszowania są pudry i kremy.

Tatuaż.

Jest zaliczany do zmiany skórnej spowodowanej wprowadzeniem barwnika w skórę. Tatuaż na piersiach u kobiet występuje jednak rzadko, najczęściej można spotkać ingerencję w skórę tylko w przypadkach powypadkowych. Pod skórę dostaje się kurz, proch itp. Wszystko można usunąć chirurgicznie.

Znamiona barwnikowe.

Są to plamy bądź zgrubienia w skórze różnej wielkości, barwy, różnego kształtu. Niektóre znamiona mogą być owłosione. Znamiona znajdujące się w okolicach piersi podlegają stałej kontroli i obserwacji. Jeżeli zauważone zostaną jakieś zmiany i nieprawidłowości należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Każde znamię barwnikowe narażone na promieniowanie UV czy mechaniczne drażnienie może zmienić się w nowotwór. Do znamion o największym ryzyku przekształcenia się w czerniaka należą znamiona płaskie i lekko wypukłe, nieowłosione o gładkiej powierzchni, ciemnobrązowe lub prawie czarne. Najlepszym rozwiązaniem jest ich chirurgiczne usunięcie.

Brodawki łojotokowe.

Najczęściej występują po 35. roku życia. Są to wyniosłe, brodawkujące zmiany pokryte żółtawą bądź brunatnoczarną warstwą rogową. Najczęściej występują na tułowiu lecz na piersiach również mogą się pojawić w okolicach podsutkowych. Brodawki łojotokowe w okolicach sutkowych mogą ulegać stanom zapalnym i maceracji, dlatego pojawiające się w tych okolicach powinny być usuwane. W innych miejscach wystarczy obserwacja.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *